Apple’ın Güvenlik Dosyaları, 16 Yaşındaki Bir Hacker Tarafından Çalındı

Apple’ın müşteri verilerini barındıran güvenlik dosyaları, 16 yaşındaki Avusturalyalı bir çocuk tarafından hacklendi. Genç hackerın sisteme izinsiz erişiminin sebebiyse Apple hayranı olması ve şirkette çalışmak istemesi.

Apple daha önce şirket verilerin hacklenmesi gibi güvenlik sorunları yaşamamış bir şirket. Fazlasıyla güvenli ve sistemli olmasıyla bilinen Apple’ın 90 GB’lık güvenlik dosyaları, 16 yaşındaki bir hacker tarafından çalındı. Apple’a adeta tutkulu bu 16 yaşındaki Avusturalyalı hacker; güvenlik dosyalarını ele geçirerek, müşteri hesaplarına erişim sağladı.  Ele geçirdiği tüm dosyaları ise “hacky hack hack” adlı bir klasörde topladı.
Genç hackerın yakalanmasının ardından savunma avukatı, çocuğun şirkete hayran olduğunu ve çalışmak istediğini söyledi. Apple’ın duvarlarını aşmayı başaran çocuk, kimliğini gizlemek için VPN’leri ve benzer diğer sistemleri kullanarak bir yıl boyunca Apple’ın sunucularını hackledi. Ayrıca, kullanıcılara oturum açma izni veren ve son derece güvenli olması gereken yetkilendirilmiş anahtarlara erişim sağladı.

 

Bunları da beğenebilirsin