e-Ticaret sitesi sahibi olabilmenin 5 altın kuralı nedir?

Bir çok kişi yeni yeni e-ticaret sitesi için girişimlerde bulunuyor, farklı alanlarda farklı e-ticaret siteleri açılıyor. Yakın zamanda ekmek satışı yapan e-ticaret girişimleri  ile karşılaştık. Daha bir çok sektör bu alanda satış hacminin daha ciddi boyutlarda olduğunu ve e-ticaret pazarının giderek büyüdüğünü kabul etmiş durumda. Günümüzde hemen her şeyi İnternet üzerinden satın alabiliyoruz.

Ev, Araba ve daha bir çok şey, hani derler ya; iğneden ipliğe… Tam da öyle aslında. Peki e-ticaret hangi anlayışa ve hangi kurallara dayalı şekilde hareket ediyor, sektörün bu denli genişliyor olması sorunları da beraberinde getiriyor mu? Aslında bu sorunun cevabı “Evet” sektör genişliyor ve bilen de bilmeyen de e-ticaret sektörüne girerek burdan kendine pay çıkarmak istiyor. Zaman içerisinde acı tecrübeler edinenler de oluyor. BU işten para kazanan ve doğru stratejiler ile hareket edenler de. Ancak bu işten zarar görenlerin sayısı, doğru stratejiler ile para kazananlardan daha fazla.

Sektör hangisi olursa olsun e-ticaretin kurallarına uymak ve bu kurallar çerçevesinde hizmet vermek sizin için en ideal anlayış olacaktır. Şimdi dilerseniz bunlara hep birlikte bir göz atalım.

  • Kural: E-ticaret sitesi sahibi sattığı ürünün kalitesinden emin olmalıdır. Ürün kalitesi kendi kullanacağı kadar kaliteli, alan kişinin memnun kalıp tavsiye edeceği kadar değerli olmalıdır. Alan kullanıcı parasının tam karşılığını almış olduğunu hissetmeli. Müşteri veli nimettir anlayışı her ticaret alanı için geçerli olan bir söylemdir. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati e-ticaret sitesi sahibinin birinci önceliği olmalı.
  • Kural: E-ticaret sitesinin güvenliği ve güvenilirliği kullanıcı içinde e-ticaret sitesi sahibi içinde oldukça önemli. Günümüz İnternet’i artık Siber Savaş ve Saldırılar altında ilerliyor, hemen her türlü saldırıya dayanıklı sistemler kullanılmalı. DNS güvenliğinin yanı sıra İP, Host, Sunucu ve Site güvenliği de site sahibinin altın kuralları arasında olmalı. SSL zaten olmaz ise olmaz bir araç. Dolayısıyla ister yeni site olsun, isterse eski her zaman site güvenliği ve müşteri güvenliğini en üst seviye de tutmalı.
  • Kural: Grafik tasarım ve mobil uyumluluk. Google Dünya’nın en önemli ve en çok kullanılan arama motoru. Kullanıcı yoğunluğunun yanı sıra bir çok konuda da sitenizin en uygun koşullarda index alması için uyumluluk yönlerini inceleyen bir sisteme sahip. Google artık index alımında Mobile’e daha çok önem veriyor ve Mobil index i baz alarak arama sonuçları sunuyor. Bu şu demek; Google artık mobil uyumlu olmayan siteleri indexten kolayca sıralama nezdinde düşürebilir. Mobil index verileri masaüstü görünümlü sitelerden daha üst sıralara taşıyabilir. Arama motoru entegrasyonu Seo Çalışması ve daha bir çok önemli öğeye göre hareket eden Google diğer arama motoru çalışmalarından farklı olarak size satış konusunda ciddi olanak sunuyor. Bu nedenle Google entegrasyonu olmaz ise olmazlar arasında.
  • Kural: Link değişimi ve Backlink çalışması, eskiden backlink oldukça kıymetli ve önemliydi. Aslında halen öyle denebilir ancak bu sefer biraz farklı, Google kayda değer linkleri dikkate alırken artık kayda değer olmayan linkleri görmezden gelebiliyor. Bunun anlamı eğer sitenize spam bir backlink saldırısı yapılmış ise bunun güvenliğini almak Google’a düşüyor.  Ancak bu konu bu kadar ile sınırlı değil. Link değişimi ve backlink alımı olduka önemli. Referans veren site size bir nevi trafik de sağlamalı.
  • Kural: Son kuralımız ise e-ticaret rekabeti, güncel olarak rakiplerinizi takip etmelisiniz. Rakipleriniz eğer fiyat düşürdü ise sizde bu fiyat dengesini kurmalısınız. Aynı zamanda Google, Facebook, Twitter, Instagram vb sosyal medya sitelerinde reklam vermelisiniz. Reklam sayesinde ciddi bri ciro yapabilirsiniz. Reklam dışında ilk açılan bir sitenin satış hacmine ulaşması oldukça zor, dolayısıyla bu hacmi yakalamak için reklam bütçeleri belirleyip bu alanda reklam vermelisiniz. Rakipleriniz ile rekabeti sağlamanız o dengede kalmanız satışlarınıza da yansıyacaktır. Doğru e-ticaret yazılımı ile doğru stratejiler ile doğru kazanca ulaşabilirsiniz

Bunları da beğenebilirsin