Instagram, Şimdide YouTube’a Kafa Tutmaya Hazırlanıyor

Mark Zuckerberg Snapchat’ten aldığı özellikler sayesinde Instagram’ı dünyanın bir numaralı sosyal medya ağına çevirmesinin ardından şimdide YouTube içeriklerine benzer video paylaşım özelliklerini söz konusu uygulamaya aktarmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Instagram tarafından doğrulanan bu yeni video paylaşım özelliği 60dakikaya kadar uzayabilecek videoların platforma eklenebilmesiyle devam edecek gibi görünüyor. TechCrunch ekibinin yoğun araştırmaları sonucunda ortaya çıkarılan bu özelliğin YouTubeDailymotion gibi video paylaşım siteleri ile rekabet edilebileceği görüşü hakim.

 

Instagram, anlaşılan o ki popüler içerik üreticilerini ve uzun formatlı videolar üreten şirketlere ev sahipliği yaparak uygulamanın yeni özelliğini öne çıkarmayı amaçlıyor. ilk olarak 5 ile 15 dakika arasındaki uzunluklara sahip içeriklerle karşımıza çıkacak olan bu özellik 60 dakikayakadar uzatılması düşünülüyor. Nihai hedef YouTube benzeri içeriklerin platformda yer almasıdır. Yeni gelecek olan video içeriği özelliğini yalnızca profesyonel kişiler değil, dileyen herkes  içerik üretebilecek.

Üretmiş olduğunuz içeriklerin popüleritesi artmaya başladıkça Instagram, sizlere üretmiş olduğunuz içeriklere reklam alabilmenizi sağlayacak, böylelikle sizde bu içeriklerinizden para kazanabileceksiniz. Ancak özelliğin yakın tarihte uygulamaya ekleneceği bilinsede reklam verenlerle yapılmış bir anlaşma söz konusu değil. Yinede Instagram hikayelerinde üste kaydırma seçeneğinin kullanılabildiği ve kullanıcıların takipçilerini internet sitelerine yada sanal marketlere doğrudan ulaştırabildiği ortada.

Bahsetmiş olduğumuz video bölümünün yeni bir sekme olarak mı, yoksa keşfet sayfasının yerini mi alacağı net olarak bilinmiyor. Ancak bildiğimiz birşey varsa bu özelliğin 20 Haziran 2018 tarihinde yani iki hafta sonra tanıtılacağıdır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaştığımız zaman faydaları ve zararları ile birlikte kaleme almayı planlıyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin