WhatsApp’a Grup Sesli ve Görüntülü Konuşma Özelliği Geliyor!

Ay başında düzenlenen Facebook F8 konferansında grup çağrılarının artık WhatsApp’da kullanabilir durumda olduğunu ilk kez Mark Zuckerberg dile getirmişti. Bugün konu ile ilgili detayları ve bize sunduğu yenilikleri kaleme alıyoruz.

Grup Çağrıları ilk kez geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ın bazı geliştirici arayüzlerinde meraklı kişiler tarafından keşfedilmişti. WhatsApp‘ın muadili uygulamalarda da bu özelliğin yaygın olarak kullanıldığını da göz önünde bulundurursak, grup görüntülü ve sesli konuşmalarının gelmesi pekte sürpriz değildi.

Grup Çağrıları ilk olarak geçtiğimiz günlerde WhatsApp‘ın iOS versiyonuna gelen güncelleme ile birlikte kullanıma sunulmuştu ve bazı WhatsApp kullanıcıları şuanda bu ayrıcalığa sahip, ancak Android ve iOS platformunun tamamında bu özelliğin kullanılamadığını ama yakın zamanda tüm platforma dağıtılacağını belirtiriz. Biz, yeniliğe açık Android kullanıcılarının yani fobito takipçilerinin bu özelliğe sahip sürümü deneyimleyebilmesi için WhatsApp‘ın2.18.162 beta versiyonlu APK‘sınıda şuradan indirebilecekleri bir link eklemeyi unutmadık. Şimdi biraz özelliğe göz atalım;

WhatsApp üzerinden iletişim halinde olduğunuz biriyle görüşme gerçekleştirdiğiniz sırada sağ üstte Kişi Ekle simgesini göreceksiniz. Ve bu simge üzerine tıklayarak rehberinizde bulunan bir kişiyi konuşmaya davet edebilmek artık mümkün olacak. Ayrıca çağrı daveti size gelecek olursa, yine yanıtlama düğmesinde kimlerin sizi bu münazaraya davet ettiğini, çağrıda kaç kişinin olduğunuprofil resimlerini ve isimlerini görebileceksiniz.

Yalnız şuanda Grup Çağrı özelliği 4 kişi ile sınırlandırılmış gibi görünüyor, 5. kişiyi görüşmeye davet edemiyorsunuz. Ancak bu sınırlama gayet makul gibi görünüyor. Çünkü görüntülü görüşmelerinizi bir konferans havasında gerçekleştirmek istiyorsanız buna uygun uygulamaların Google Play Store‘da oldukça fazla olduğu görebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin