WordPress’de Sidebar Dinamik Widget(Bileşen) Nasıl Eklenir

Widget’lar, WordPress temalarının böylesine ayrılmaz bir parçası olup, widget’lar olmadan bir WordPress temasını hayal etmek zor. Widget’lar, sadece kendi kenar çubuklarınızda veya temanızdaki herhangi bir diğer widget hazır alanında sürükleyip bırakabileceğiniz yürütülebilir komut dosyalarıdır. Okurlarımızın birçoğu, kenar çubuğuna özel öğeler eklemek için widget’lardan yararlanıyor. Ancak bu makale, WordPress temalarında dinamik pencere hazır hazır çubukları veya widget hazır alanları eklemeyi öğrenmek isteyen meraklı kullanıcılar içindir.

WordPress’de Sidebar(Kenar Çubuklarını) veya Widget Kaydetme

Yapmanız gereken ilk şey, temanızın kenar çubuğunu veya widget hazır alanını kaydetmektir. Birden çok kenar çubuğu ve widget hazır alanlarını kaydedebilirsiniz. Bu kodu, temanızın işlevleri.php dosyasına kopyalayıp yapıştırın

Bu kodda, iki kenar çubuğunu kaydettik. Widgets ekranında onları tanımlamak için onlara isim ve açıklamalar verdik. Açıklama parametresi, kullanıcılara bu kenar çubuğunun temada nerede göründüğünü söylemek için kullanılabilir. Wpb üzerinde çalıştığımız temanın adıdır, bu dizeleri çevirilebilir yapmak için kullanılır. Tema adınızla değiştirmelisiniz.

WordPress Tema Dosyalarına Dinamik Widget Hazır Kenar Çubukları Ekleme

Şimdiye kadar sadece Dinamik Kenar Çubuklarını kaydettik. Kullanıcılar Görünüm »Bileşen`ler ekranından widget’ları bu kenar çubuklarına sürükleyip bırakabilirler. Ancak, bu kenar çubukları sitenizde, sidebar.php gibi bir şablonda veya onları görüntülemek istediğiniz başka bir yerde çağrılana kadar görünmez. Bu widget alanlarını eklemek için, onları görüntülemek istediğiniz şablon dosyasını düzenleyin ve bu kodu yapıştırın:

Bu örnek kodda, burada görüntülemek istediğimiz kenar çubuğunu çağırmak için kenar çubuğu kimliğini kullandık. Başka bir kenar çubuğunu görüntülemek için kenar çubuğu kimliğini değiştirin. Örneğin, alt alan için üç kenar çubuğunu kaydedebilir ve ardından temanın footer.php şablonunda bunları tek tek arayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin