YouTube Music, Google Play Müzik’in Yerini Alarak Kullanıma Açıldı

Google Play Müzik bir türlü yeteri kadar verimli bir platform olamadı. Spotify ve Apple Music gibi devlerin oldukça gerisinde kalan müzik platformu tüm işlevlerini YouTube Music üzerinden yerine getirmeye başlıyor.

Google, son bir yıldır almış olduğu kararlar neticesinde, Google Play Store‘da aynı işevleri gören ve dağınık halde duran uygulamalarını tek bir çatı altında toplamaya oldukça niyetli. Geçtiğimiz günlerde Google Haberler‘in Gazetelik ile birleşmesi Allo ve Duo‘nun yerini evrensel bir mesajlaşma uygulamasına bırakacak olmasının ardından, Google Play Muzik‘inde YouTube Music çatısına girerek alanındaki diğer devlere dişli bir rakip olduğunu kanıtlayacak gibi görünüyor.

Hali hazırda YouTube Red denilen bir premium video akış servisi mevcut ve kullanıcılarından aylık olarak bir miktar ücret talep ederek hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Bu servis video oynatmaya dayalı arka planda çalışan başarılı bir platform olarak bir takım kullanıcıların gönlünde taht kurmuş durumda ancak, bekleneni verdiği hala daha söylenemez. Google Play Müzik ise müzik akışı sağlayan ve aynı zamanda müzikleri depolamanıza izin veren Spotifybenzeri bir platform.

Aylardan beri süre gelen söylentilerde bu platformların birleştirileceğine dair bir takım bulgular mevcuttu ve platformun adını YouTube Remix olarak değiştirileceği söyleniyordu. Bu platform Google Play Müzik ve YouTube Music uygulamalarının birleştirilmesiyle doğacağı düşünülüyordu. Ve geçtiğimiz gün yakaladığımız bir APK güncellemesinde YouTube Premiumadında bir servisle karşıkarşıya kaldık.

Şimdi burada söylentilerden farklı olarak iki ürünün karşımıza çıkacağını görüyoruz. YouTube Red‘in yerini alması planlanan YouTube Premium, reklamsız video izleme, mobil cihazlarda arka planda oynatma imkanı sunan ve çevrimdışı videoları izleyebilmeniz için tasarlanan uygulama içi kaydetme seçeneğini beraberinde getiriyor.

Diğeri ise YouTube Music. İndirelimde bedava müzik dinleyelim diye düşünmüş olabilirsiniz ancak, uygulama henüz ücretsiz yayın yapmıyor. Yani şimdilik YouTube Red paketini satın almanız bekleniyor. Gelecek olan güncellemelerde ise bu durum değişerek Spotify gibi ücretsiz müzik dinleyebileceksiniz ancak reklamlar ve diğer sponsor anlaşmaları ile müzik keyfiniz oldukça kısıtlanacak böylelikle sizde premium paket almaya biraz daha sıcak bakacaksınız. Yani, ana tema bu.

ğer Google Play Müzik uygulamasına aylık aboneliğiniz bulunuyorsa sizler için birşey değişmeyecek. Aynı şekilde YouTube Music üzerinden hesabınıza giriş yaparak çalma listelerine ve albümlere erişip müzik ziyafetine kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. YouTube Music önümüzdeki hafta salı günü kullanıma açılacak ve dilerseniz ücretsiz olarak müzik dinleyebileceksiniz.

Oldukça kafa karıştırıcı bir yazı olduysa şöyle özetleyelim; YouTube Red pahalı bir servistir ancak tüm videolar ile birlikte sonsuz bir müzik platformunu da sizlere sunar. YouTube Musicise yalnızca müzik dinlemenizi sağlayan Spotify ve Apple Music benzeri müzik akışı servisidir.

Önceden yalnızca APK’sına erişebildiğimiz YouTube Music artık Google Play Store‘dan indirilebilir durumda. Dilerseniz aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıdan uygulamayı ücretsiz olarak indirebilir, önümüzdeki hafta gelecek olarak güncelleme ile birlikte ücretsiz olarak müzik dinlemeye devam edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin